Alsancak escort
rokettube porno
IGJEUM - Instituti i Gjeoshkencave, Energjise, Ujit dhe Mjedisit-D. Klimės dhe Mjedisit

Departamenti i Klimės dhe Mjedisit

Departamenti i Klimės dhe Mjedisit  ka pėr mision monitorimin dhe studimin e pasurive klimatike tė Shqipėrisė, pėr njė shfrytėzim sa mė racional e mė kompleks tė tyre, duke ruajtur vlerat ekologjike. Ky departament, merret edhe me studimin e cilėsisė ajrit dhe ujit nė Shqipėri.

Nė Departamentin e Klimės dhe Mjedisit pėrfshihen 3 grupe kėrkimore:

a. Grupi kėrkimor i studimeve klimatike kryen studime pėrgjithėsuese nė rang zonash tė veēanta apo nė shkallė Republike pėr veēoritė klimatike, agroklimatike si dhe pėr ndryshimet e klimės gjatė ciklit shumėvjecar nė vendin tonė. Studion e vlerėson potencialin energjitik tė elementėve rrezatim, erė, pėr territorin e Republikės, me qėllim shfrytėzimi, tė kėtyre burimeve energjitike natyrore.

b. Grupi kėrkimor i meteorologjisė operacionale ka pėr mision grumbullimin, verifikimin, azhornimin, dixhitalizimin dhe arkivimin e vrojtimeve meteorologjike dhe agrometeorologjike (ku pėrfshihen dhe ato fenologjike) nė pėrputhje me normat e OBM. Jep informacione pėr institucionet qendrore si Emergjencat Civile, pėr situata tė jashtėzakonshme tė krijuara nga dukuritė ekstreme tė elementėve tė ndryshėm meteorologjikė.

c. Grupi kėrkimor i vlerėsimit mjedisor ka pėr detyrė monitorimin dhe studimin nė rang territori shkallėn e ndotjes sė atmosferės dhe ujėrave, nė varėsi tė kushteve hidrometeorologjike. Monitoron dhe vlerėson cilėsinė e ajrit dhe tė ujėrave natyrorė tė Shqipėrisė. Realizon vrojtime dhe studime komplekse qė lidhen me cilėsinė e ujėrave dhe ndotjet e tyre.

Postera

First Meteorological Observations in Albanian Area

First Meteorological Observations in Albanian AreaElektronik sigara Likiti

Qendra Kombëtare për Parashikimin dhe Monitorimin e Rreziqeve Natyrore


Qendra Kombëtare e monitorimit të aktivitetit sizmik

Monitorimi ne kohe reale 24/24

Buletini Sizmologjik Mujor

Publikim periodik i parametrave valore, parametrave vatrore dhe madhėsisė sė tėrmeteve...


porno izle sex hikayeleri istanbul escort