Vlerėsimi i Formacioneve tė Reja Gjeologjike si Vend-Depozitim Mbeturinash nė Rajonet e Bashkive dhe Komunave Kryesore tė Shqipėrisė

 

Nė aspektin e vlerėsimit si landfille, e gjithė puna qė ka tė bėjė: me pėrdorimin prej njeriut tė sipėrfaqes sė tokės sipas tipareve dhe karakteristikave fizike, veēanėrisht pėr zgjėrimin e hapėsirės urbane; me pėrcaktimin e faktorėve qė influencojnė nė sigurinė dhe qėndrueshmerinė e humbjeve materiale dhe plehrave tė tė gjitha llojeve nė shkėmbinjtė pranė sipėrfaqėsorė e nė thellėsi; me pėrdorimin racional tė tokės dhe nėntokės, gjithnjė sipas vlerave qė ka; me interpretimin e lidhjeve midis njėsive gjeologjike pranė sipėrfaqėsore dhe tė njėsive tė tokės agrikulturorė; me pėrcaktimin e ndodhjes dhe karakterit tė shtresave ujėmbajtėse nė thellėsi e pranė sipėrfaqes; me pėrcaktimin e ambjenteve gjeologjike pėr grumbullimin, depozitimin dhe groposjen e mbeturinave; me pėrcaktimin e burimeve materiale ndėrtuese; me pėrcaktimin e karakteristikave gjeologo-inxhinierike tė njėsive gjeologjike pranė sipėrfaqėsore, etj.    

   The International Conference on Recycling and Reuse 2012 (R&R, 2012) will take place between 4 - 6 June, 2012 in Istanbul, Turkey
free counter

Qendra Kombëtare për Parashikimin dhe Monitorimin e Rreziqeve Natyrore


Qendra Kombëtare e monitorimit të aktivitetit sizmik

Monitorimi ne kohe reale 24/24

Buletini Sizmologjik Mujor

Publikim periodik i parametrave valore, parametrave vatrore dhe madhėsisė sė tėrmeteve...