Aktivitete

Coupled Crust‐Mantle Response to Slab Tearing, Bending, and Rollback Along the Dinaride‐Hellenide Orogen

Abstract We integrate structural, geophysical, and geodetic studies showing that the Dinarides‐Hellenides orogen along the Adria‐Europe plate boundary in the Western Balkan peninsula has experienced clockwise oroclinal bending since Eocene‐Ol ...


Remarks on the opening session of two back-to-back events

Remarks on the opening session of two back-to-back events

Dear Director of the Institute of GeoSciences, Energy, Water and Environment, Mr. Hoxhaj, representatives from Albanian agencies and ministries, guests from South East Europe: Bosnia and Herzegovina, Bulgaria, Croatia, Kosovo, Former Yugoslav Republic of Macedonia, Moldova, Mo ...


Promotion of the Albanian Strategy for Service Development of NMHS Tirana, Albania

Promotion of the Albanian Strategy for Service Development of NMHS Tirana, Albania

Excellencies, honorable ministers, ladies and gentlemen, Good Morning everyone and welcome to our meeting. My name is FH, Director and PR of Albania with WMO. I am so delighted see all of you here to engage into issues the strategy for hydromet development.

...


Menaxhimit tė rrezikut nga pėrmbytjet

Menaxhimi i rrezikut nga përmbytjet - nxitja e bashkëpunimit institucional në parandalimin dhe paralajmërimin e përmbytjeve”

...


Departamenti i Gjeoresurseve dhe Gjeoambjentit

Ne artikull behet nje sintezë më e plotë e gjithë të dhënave gjeologo-ekonomike për mineralet sulfure si dhe klasifikimi i tyre, duke dhënë një skemë të rë origjinale mbi vlerësimin ekonnomik dhe industrial ...


Referime nga Departamenti i Gjeoresurseve dhe Gjeoambjentit

To: The 2nd international conference: "Harmony of Nature and Spirituality in Stone", which will be held 15-18 march 2012, in Kragujevac, Serbia. Item: OLIVINITES AND DECORATIVE STONES IN ALBANIDES (Malėsia e Gjakovės) Author: Prof.dr. Jakup HOXHAJ Highlands in the Region of ...


Vlerėsimi i Formacioneve tė Reja Gjeologjike si Vend-Depozitim Mbeturinash nė Rajonet e Bashkive dhe Komunave Kryesore tė Shqipėrisė

Nė aspektin e vlerėsimit si landfille, e gjithė puna qė ka tė bėjė: me pėrdorimin prej njeriut tė sipėrfaqes sė tokės sipas tipareve dhe karakteristikave fizike, veēanėrisht pėr zgjėrimin e hapėsirės urbane; me pėrcaktimin e faktorėve qė influencojnė nė sigurinė dhe qėndrueshmeri ...


Informacion i pėrgjithshėm mbi Seminarin kombėtar pėr Klimėn ReCAP 6 – 7 Qershor 2012, Tiranė

Ndryshimet klimatike janė njė sfidė e madhe pėr tė gjithė ne. Temperaturat po rriten, sistemi i rėnies sė reshjeve po ndryshon, akullnajat po shkrijnė, niveli i detit po rritet gjithnjė e mė shumė dhe ngjarjet ekstreme tė motit, si pėrmbytjet dhe thatėsirat, po bėhen gjithnjė e m ...


Vizita e z. Michel Jarraud, Sekretar i Pėrgjithshėm i Organizatės Botėrore tė Meteorologjisė

Vizita e z. Michel Jarraud, Sekretar i Pėrgjithshėm i Organizatės Botėrore tė Meteorologjisė

Mė 8 maj 2012, z. Michel Jarraud, Sekretar i Pėrgjithshėm i Organizatės Botėrore tė Meteorologjisė, udhėtoi pėr njė vizitė tė shkurtėr nė Shqipėri. Gjatė vizitės sė tij, Sekretari i Pėrgjithshėm u takua me Drejtorin e Institutit tė Gjeoshkencave, Energjisė, Ujit dhe Mjedisit (IG ...


Informacion mbi mundėsitė e bashkėpunimeve nė projekte tė pėrbashkėta ndėrkombėtare

Informacion mbi mundėsitė e bashkėpunimeve nė projekte tė pėrbashkėta ndėrkombėtare

FP7 – Programi i 7-te per Zhvillim Teknologjik dhe Kerkim (7th Framework Programme for Research and Technological Development)
NATO - Programi Shkenca per Paqen dhe Sigurine (Science for Peace and Security (SPS))
SEE - Programi i Bashkepunimit Transkombetar per Europen ...


Harmonizimi i Hartave tė Rrezikut Sizmik tė vendeve tė Ballkanit Perėndimor

Harmonizimi i Hartave tė Rrezikut Sizmik tė vendeve tė Ballkanit Perėndimor

Nė datėn 29/10/2010 u mbajt nė Tiranė nė mjediset e Hotel Mondial mbledhja e bashkėdrejtuesve tė projektit “Harmonizimi i Hartave tė Rrezikut Sizmik tė vendeve tė Ballkanit Perėndimor”. Ky project financohet nga program “Shkencė pėr Paqen” i NATO dhe marrin pjesė Shqipėria, Bosnj ...


ITC - Faculty of Geo-Information Science and Earth Observation

ITC - Faculty of Geo-Information Science and Earth Observation

Me date 17 Maj 2010, ora 09:00 ne Institutin e Gjeoshkencave perfaqesues nga Faculty of Geo-Information Sciences and Earth Observation, University of Twente ne Hollande, per mundesite e bashkepunimit midis tyre dhe Institutit te Gjeoshkencave! ...


Projekte dhe prezantime

Ne kete faqe do te gjeni prezantime dhe projekte te ndryshme te Institutit te Gjeoshkencave. ...


Qendra Kombëtare për Parashikimin dhe Monitorimin e Rreziqeve Natyrore


Qendra Kombëtare e monitorimit të aktivitetit sizmik

Monitorimi ne kohe reale 24/24

Buletini Sizmologjik Mujor

Publikim periodik i parametrave valore, parametrave vatrore dhe madhėsisė sė tėrmeteve...