Projekti BalkanGEONet

Toward Inclusion of Balkan Countries into GEO and GEOSS  initiatives

Pėrfshirja e tė gjitha vendeve tė Ballkanit nė GEO (Grup on Earth Observations) dhe kontributi i tyre per GEOSS (Global Earth Observation System of Systems) ėshtė i njė rėndėsie tė madhe, pasi  vetėm njė kornizė gjithėpėrfshirėse e EO (Earth Obsevations) mund tė ēojė nė kuptim mė tė mirė dhe me inteligjent per  shfrytėzimin e burimeve mjedisore, rritjen e cilėsisė sė jetės dhe ne nje zhvillim me te shpejtė ekonomik.Rėndėsia dhe pėrfitimet nga pjesėmarrja nė iniciativat globale te EO tashmė janė njohur nga disa vende tė Ballkanit. Megjithatė, njė numėr i madh i vendeve tė Ballkanit nuk janė ende anėtarė tė GEO.

Ky projekt synon tė identifikojė ofruesit dhe perdoruesit  e te dhenave EO ekzistuese nė rajonin e gjerė tė Ballkanit, pėr tė pėrcaktuar statusin e tyre, potencialet dhe nevojat, dhe pėr tė kordinuar lojtarėt e EO, duke krijuar subfaqet e duhura dhe rrjetet ndermjet tyre. Synohet te realizohet njė analizė e gjerė e boshllėqeve dhe dhe aktiviteteve shtese te EO per te permbushur nevojat e perdoruesve me theks te vecante per vendet e Ballkanit. Konsorciumi eshte ndertuar me kujdes duke perfshire aktore nga siguruesit e te dhenave EO dhe komunitetet perdoruese nga te gjithe vendet e Ballkanit. Ne te njejten kohe ne projekt jane perfshire edhe pjesmarres nga vendet e BE-sė per te mundesuar identifikimin e mekanizmave te zhvillimit dhe koordinimit te iniciativave te ndertimit te kapaciteteve ne rajon dhe per te mundesuar qe produktet e projektit te jene ne perputhje me sistemin e infiormacionit mjedisor te perbashket dhe me infrastrukturen per informim hapsinor ne Europe.Website:http://www.balkangeo.net/

Qendra Kombëtare për Parashikimin dhe Monitorimin e Rreziqeve Natyrore


Qendra Kombëtare e monitorimit të aktivitetit sizmik

Monitorimi në kohë reale 24/24

Buletini Sizmologjik Mujor

Publikim periodik i parametrave valore, parametrave vatrore dhe madhësisë së tërmeteve...