Personeli i IGJEUM

 CURRICULUM VITAE

  Emri                   Neki
  Mbiemri      KUKA
  Datelindja    01.01.1951
 Gjendja civile               I martuar, Dy fėmijė
 Vendlindja    Peshkopi, Rrethi Dibėr
 Adresa :  Instituti i Gjeoshkencave Rruga “Don Bosko”  Nr.60 Tiranė
 Arsimi Universitar 1969 -1974 Fakulteti i Shkencave tė Natyrės, Dega Matematikė (5 vjeēare), Universiteti i Tiranės. Specialiteti: Matematikan.
 GRADA SHKENCORE

1981 - 1984 Mbrojtja e tezės pėr gradėn shkencore ‘Kandidat i Shkencave’ me temė “Modelimi matematik i proceseve shkakėsore gjenetike me ndihmėn e analizės faktoriale”, Fusha e kėrkimit: Statistikė Matematike.
Fakulteti i Shkencave tė Natyrės, Universiteti i Tiranės
27.09.1984 Miratimi i gradės shkencore “Kandidat i Shkencave”, Vendim Nr 103, dt. 25.09.1984, Nr. Regj. 1167, Konvertuar nė gradėn shkencore “Doktor” me vendim tė Kėshillit tė Ministrave Nr. 351, dt. 30.06.1993.
28.02.1995 Miratimi i titullit shkencor “Mjeshtėr Kėrkimesh”, Vendim Nr. 20, dt. 28.02.1995 i Komisionit tė Kualifikimit Shkencor.
28.08.2001 Miratimi i titullit shkencor “Drejtues Kėrkimesh”, Vendim Nr. 57, dt. 28.08.2001 i Komisionit tė Kualifikimit Shkencor.

 

 GJUHE TE HUAJA Anglisht, Frėngjisht, Rusisht
 KUALIFIKIME  PASUNIVERSITARE  20.10.1988-27.01.1989 Stazh kualifikimi nė fushėn e Pėrpunimit tė Sinjalit (Laboratorie de Geophysique Interne et Tectonophysique, CNRS, Grenoble, Francė).
01.02 - 31.07.1989 Specializim nė fushėn e Vlerėsimit Gjeostatistik tė vendburimeve tė mineraleve tė dobishme (Centre de Recherches Petrographiques et Géochemiques, CNRS, Nancy, Francė).
14.06 - 13.09.1993 Veprimtari Kėrkimore/Kualifikuese nė fushėn e Modelimit Gjeometrik dhe tė Vlerėsimit Gjeostatistik tė vendburimeve tė rrudhosur e tė ndėrlikuar tektonikisht, Financuar nga Komisioni i Komunitetit Europian nė kuadrin e projektit ‘Community\\\\\\\'s Action for Cooperation in Sciences and Technology with Central and Eastern European Communities’, Contract CIPA3510PL926448. Centre de Recherches Petrographiques et Géochemiques, CNRS, Nancy, Francė).
28.05 - 12.06.1995 Veprimtari kėrkimore-shkencore nė Institutin Gjeologjik tė Budapestit, nė kuadrin e projektit shqiptaro-hungarez “Studim gjeologo-ambiental i rajonit Shkodėr-Lezhė”.
02.09 - 28.09.1996 Veprimtari kėrkimore-shkencore pėr modelimin e vendburimit tė bakrit Munellė, nė kuadrin e projektit tė pėrbashkėt shqiptaro-gjerman ‘Preliminary Feasibility of the Munella deposit’.
17.03 - 21.03.2003 Kurs kualifikimi pranė Institutit Astronomik tė Universitetit tė Bernės (Zvicėr), pėr paketėn e programeve BERNESE GPS, e cila pėrdoret sot gjėrėsisht pėr pėrpunimin e matjeve satelitore GPS.
17.05 - 31.05.2003 Kurs kualifikimi pranė Universitetit tė Savoie-s (Chambery – Francė) pėr pėrdorimin e teknologjisė sė GPS-ve dhe tė paketės sė programeve BERNESE GPS nė studimet gjeodinamike.
 EKSPERIENCE PROFESIONALE 1975 -1979 Miniera e kromit Bulqizė.
Gjatė kėsaj periudhe kam punuar pėr zbatimin e metodave matematike dhe tė teknikės llogaritėse elektronike nė problemet minerare.
1979 -1999 Instituti i Studimeve dhe Projektimeve tė Gjeologjisė, Tiranė
Kam punuar si specialist pėr pėrpunimin e tė dhėnave gjeologjike nė kuadrin e temave tė ndryshme studimore tė Institutit, duke mbuluar problemet e modelimit matematik dhe vlerėsimit statistik tė tė dhėnave si dhe duke ofruar mbėshtetjen e nevojshme informatike nė nivel Instituti. Gjatė periudhės 1992-1998 kam drejtuar Departamentin e Informatikės dhe tė Vlerėsimeve Ekonomike si dhe projektet pėr krijimin e njė Sistemi Informatik pėr Gjeologjinė Krahinore dhe Mineralet e Ngurta.
1999 – 31/12/2006 Instituti i Sizmologjisė, Tiranė
Matematikan pranė Departamentit tė Sizmicitetit dhe Sizmotektonikės, Pėrgjegjės i Sektorit tė Informatikės. Jam marrė me problemet e vlerėsimit tė rrezikut sizmik dhe modelimin e ndryshueshmėrisė kohore-hapsinore tė parametrave tė ndryshėm tė sizmicitetit.
01/01/2007 – 31/12/2007: POSEIDON XXL Sh.p.k.
Matematikan pranė kompanisė studimore projektuese POSEIDON XXL.
01/01/2008 - Instituti i Gjeoshkencave, Universiteti Politeknik i Tiranės.
Pėrgjegjės i Departamentit tė Teknologjive tė Gjeoinformacionit.
 BOTIME SHKENCORE DHE RAPORTE STUDIMORE Veprimtaria shkencore ėshtė pasqyruar nė 22 studime e projekte shkencore (3 studime tė arshivuara jashtė dhe 6 projekte ndėrkombėtare), dhe nė 23 artikuj, nga tė cilėt 13 nė revista tė huaja. Kam marrė pjesė me kumtesa e referime nė konferenca tė ndryshme shkencore (8 kumtesa brenda vendit, 12 kumtesa nė konferenca ndėrkombėtare). Jam autor ose bashkėautor nė mbi 17 raporte e studime tė brendėshme.

   CV-ja e detajuar

Qendra Kombëtare për Parashikimin dhe Monitorimin e Rreziqeve Natyrore


Qendra Kombëtare e monitorimit të aktivitetit sizmik

Monitorimi në kohë reale 24/24

Buletini Sizmologjik Mujor

Publikim periodik i parametrave valore, parametrave vatrore dhe madhësisë së tërmeteve...